Jak na správné zapojení

U většiny našich světelných systémů nedodáváme automaticky zdroj. Profesionální systémy Easy FIX a Eco FIX, i řada pro domácí použití Hobby Line, umožňují jednotlivé komponenty prodlužovat nebo různě propojovat. Z jedné zásuvky tak můžete osvětlit dům, stromy, pergolu, garáž či jakákoliv další místa a zdroj Vám stačí pouze jeden. Naši zákazníci často každý rok rozšiřují svoje instalace a další zdroj již většinou nepotřebují. 

 

Každý konektro je jiný, přesto k sobě skvěle pasují

 

Každý prvek světelného systému má na začátku i na konci šroubovací konektor, jeden označujeme jako samčí a druhý samičí. Pomocí těchto konektorů zapojíte zdroj nebo osvětlení propojíte s dalšími světelnými konponenty. Vždy jeden z konektorů má na sobě převlečnou šroubovací matici, která celý spoj zajistí. U každého produktu jsou v balení vždy i gumové smršťovací bužírky pro maximální zabránění vniknutí vody. Bužírku fénem nebo horkovzdušnou pistolí zatavíte přes zašroubovaný spoj. Ničeho se nemusíte obávat, nemusíte být technicky zdatní, abyste vše hravě zvládli.

EASY FIX

Profesionální světelný systém Easy FIX ke svému provozu potřebuje 230V. Aby vše správně fungovalo, musí mít zdroj tzv. AC/DC můstek, neboli usměrňovač.  V AC/DC můstku probíhá změna střídavého proudu na stejnosměrný proud, který vyžadují LED ke správnému fungování. V naší nabídce najdete 2 typy zdrojů. První typ zdrojového kabelu, s neoddělitelným AC/DC můstkem, je vhodný pro zapojení v jedné linii, tedy do maximální možné délky světelného systému. Například u světelných řetězů je to až 200 metrů. 

V případě že plánujete větší projekt nebo Vám nestačí maximální možné zapojení na 1 zdroj, budete potřebovat zdrojový kabel s oddělitelným AC/DC můstkem. Ten využijete právě při složitějších propojeních, kdy pomocí rozbočovačů a samostatných můstků vytvoříte další větev světelné instalace.

Bohaté příslušenství prodlužovacích kabelů, T rozbočovačů a samostatných můstků, které nabízíme v černé a bílé barvě kabelu, usnadňuje zapojení. Takže i montáž složitějších propojení je velmi jednoduchá.

Ukázka propojení

 


 


Stupeň ochrany neboli IP

V roce 2019 jsme inovovali naši řadu profesionálních světelných systémů a začali jsme používat konektry s krytím IP67. Kvůli vyššímu stupni ochrany jsou konektory systému Easy FIX uzpůsobeny trochu jinak, než ty původní s IP44, proto je není možné vzájemně propojit. Obě řady jsou však plně uzpůsobeny k venkovnímu použití. Pokud již máte doma některé z našich světelných řetězů nebo krápníků Easy FIX a potřebujete dokoupit další kusy na doplnění výzdoby, nemusíte se ničeho obávat. Pro vzájemné propojení konektorů s rozdílným IP máme v našem sortimentu redukce.

Redukce je vlastně krátký černý nebo bílý kabel s konektorem IP44 na straně jedné a konektorem IP67 na straně druhé. Pro volbu správné redukce je třeba postupovat vždy po směru proudu, tedy od zdroje. 

Příklady použití redukce

Pokud potřebujeme napojit na stávající systém s IP44 nově zakoupený řetěz s IP67, použijeme reduci z IP44 na IP67.

Naopak pokud budeme na nově zakoupený zdrojový kabel s IP67 napojovat světelný systém EasyFIX s IP44, který máme již nějakou dobu doma, použijeme redukci z IP67 na IP44.

ECO FIX 

Další z naší řady profesionálních světelných systémů je Eco FIX. Tato produktová řada je vhodná pro venkovní i vnitřní použití a je zde kladen velký důraz na estetiku. Kabely jsou průhledné a u něktrých světelných řetězů jsou použity menší i větší krystaly, které díky lomu světla působí krásně i přes den, kdy dekorace nesvítí. Nejčastěji jsou tyto světelné prvky používány právě k výrobě světelných 2D nebo 3D dekorací.

Konektorové propojování jednotlivých segmentů je stejné, jako u řady Easy FIX, konektory svou barevností a velikostí odpovídají barvě a konstrukci kabelu.

Systém Eco FIX je nízkonapěťový, k provozu potřebuje transformátor, který převádí 230V ze zásuvky na 24V nebo 36V dle typu produktu. Krabička transformátoru má z jedné strany konektor na zapojení světelného segmentu, z druhé strany pak konektor na připojení zdrojového kabelu, který se zapojuje do sítě.

 

HOBBY LINE

Hobby Line představuje řadu světelných prvků vhodných k domácímu použití, a to venku i uvnitř. Tenký transparentní nebo tmavě zelený kabel a drobné LED jsou hlavními znaky tohoto systému. Díky nízké hmotnosti je montáž světel snadná a nenáročná na použití kotvících prvků, většinou stačí plastové stahovací pásky nebo různá očka či háčky. 

Konektorové propojování jednotlivých segmentů je stejné, jako u řady Easy FIX, konektory svou barevností a velikostí odpovídají barvě a konstrukci kabelu.

Systém Hobby Line je nízkonapěťový, k provozu potřebuje transformátor, který převádí 230V na nízké napětí. Transformátor je u této řady součástí zdroje a vybírat můžete z několika druhů. 6V pro základní zapojení a 12V pro větší instalace, s možností animací i bez. Transformátor bez animací jednoduše zapojíte do zásuvky a světelný systém na něj napojený se rozsvítí. U transformátoru s animacemi máte možnost vybrat si stiskem tlačítka z několika přednastavených funkcí, jako je například stmívání, různé druhy blikání, postupné rozsvěcení apod.

V této řadě kromě světelných řetězů vhodných pro vánoční stromky najdete také krápníky, světelné záclony a závěsy ideální k osvětlení oken.